Opcje przeglądania

Malarstwo współczesne - obrazy o surrealistycznym zabarwieniu

Prowokując naszą wyobraźnię poprzez grę skojarzeń, obrazy surrealistyczne zabierają nas do świata fantazji. Obraz surrealistyczny pozwala przeniknąć głębiej w ten enigmatyczny świat. Zapraszam Cię do podróży przez surrealistyczną krainę wyobraźni!

Obrazy Surrealizm

Obrazy surrealizm

Obrazy surrealistyczne zabierają nas do świata fantazji, nietypowe zestawienia, nadawanie przedmiotem innego znaczenia wciąga nasz umysł w swoistą grę. Kiedy umysł odbiorcy obrazu surrealistycznego pracuje z prowokującym przekazem, który nie jest całkowicie zdefiniowany, nieświadome uwalnia skojarzenia, a nasza twórcza wyobraźnia włącza się w całkowicie otwarty proces badawczy. Termin„surrealizm” (sugerujące „poza rzeczywistością”) zostało ukute przez francuskiego awangardowego poetę Guillaume'a Apollinaire'a w przedmowie do sztuki wystawionej w 1917 r. Surrealizm ma na celu zrewolucjonizowanie ludzkiego doświadczenia. Równoważy racjonalną wizję życia z taką, która potwierdza moc nieświadomości i snów. Artyści ruchu odnajdują magię i dziwne piękno w nieoczekiwanym i niesamowitym, lekceważonym i niekonwencjonalnym.

Artyści tego nurtu w  swoich obrazach surrealistycznych stosowali wiele technik eksperymentalnych. Wczesne obrazy europejskich surrealistów często czerpały z dadaizmu przekształcając znane przedmioty w satyryczne, nadając im nowe znaczenie. Wraz z ewolucją ruchu surrealistycznego artyści rozwijali nowe techniki eksploracji irracjonalnej świata podświadomości, które wyznaczyły dwa trendy – surrealizm biomorficzny (abstrakcyjny) i figuratywny. Twórczość czołowych malarzy surrealistycznych jest zbyt różnorodna by można było ja streścić w sposób kategoryczny. Każdy artysta szukał własnego sposobu na samopoznanie. Niektórzy jednomyślnie dążyli do spontanicznego objawienia nieświadomości uwolnionej spod kontroli nieświadomego umysłu inni wykorzystywali surrealizm jako punkt wyjścia do eksploracji osobistych fantazji.

Najważniejsze Postacie w Malarstwie Surrealistycznym

W naszych wpisach omówimy życie i twórczość niezapomnianych artystów surrealistycznych, takich jak Salvador Dali, René Magritte czy Max Ernst. Poznasz ich niezwykłe dzieła, które wyróżniają się surrealizmem, a także inspiracje, które kierowały ich pędzlami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl