Rzeźba

Rzeźby powstające w mojej pracowni wyróżnia oryginalny design i niepowtarzalność oraz szlachetność wykończenia i bogactwo detali. Wyjątkowe połączenie surowych spawów i stali z delikatna plastycznością gliny pozwala uwydatnić unikatowy charakter rzeźb.

 

RZEŹBA

Rzeźba IKARUS wys.80 cm Rzeźba IKARUS wys.80 cm
Cena:

980,00 zł

szt.
zobacz więcej

Rzeźba - proces twórczy

Wszytko zaczyna się w głowie - myślenie abstrakcyjne i surrealistyczne patrzenie na proste przedmioty są podstawą moich projektów. Tworząc nowy projekt rzeźby zazwyczaj zaczynam od prostych biomorficznych kształtów, którymi chcę wyrazić emocję, relację. Najbardziej pociąga mnie w rzeźbie, trójwymiarowa forma i jej nieoczywisty charakter. Możliwość łączenia w rzeźbie z sobą różnych materiałów jak stal i jej surowość z ciepłem drewna i plastycznością gliny pozwala na przemycenie w przekazie twórczym kontrowersyjnych zestawień.

Rzeźbiarstwo jest procesem wymagającym czasu. Podziwiając rzeźbę patrzymy na jej piękno, za którym stoi cały proces twórczy. Poszczególne etapy tworzenia rzeźby są jak etapy budowy domu. Koncepcja, projekt, budowa i wykończenie.

Nowoczesne rzeźby do salonu - sztuka współczesna we wnętrzu

Rzeźba i malarstwo we wnętrzu są najczęściej podawanymi elementami wystroju, który decydują o jego luksie i unikatowym charakterze. nic tak nie odmienia wnętrza jak sztuka, która odzwierciedla emocjonalność właścicieli i zamiłowanie do rzeczy pięknych i kunsztownie wykonanych. Rzeźba przez swój wielowymiarowy charakter skupia na sobie uwagę, nastraja do kontemplacji kształtów i faktur. Współczesna rzeźba rozwija się od połowy XX w. Jej głównymi cechami są: różnorodność tematyki i techniki, eksperymentowanie, łączenie różnych technik i środków wyrazu w jednej rzeźbie, oryginalność. Figury i rzeźby do domu są kolejnymi po obrazach najczęściej wybieranymi dodatkami do dekoracji wnętrz. Rzeźba we wnętrzu pozwala uzyskać nieprzeciętny efekt, którego nie osiągniemy za pomocą wprowadzenia do wnętrza innych dzieł sztuki. Myślę, że w każdym, nawet małym mieszkaniu znajdą się miejsca, które, aż się proszą o akcent w postaci rzeźby, to miejsca, które ściągają naszą uwagę.
Idealnym miejscem do ekspozycji rzeźb są przecięcia osi widokowych, miejsca, które pozwolą nam oglądać rzeźbę z dwóch stron. Kolejnym dobrym miejscem do ekspozycji rzeźby są zamknięcia osi widokowych np. punkt na końcu korytarza, wnęki, półpiętro klatki schodowej. Duże rzeźby najczęściej wymagają od nas większej przestrzeni, są mocnym akcentem we wnętrzu, który potrzebuje ekspozycji, najlepiej będą prezentowały się na zamknięciu długich osi widokowych, jak korytarz. Średnie figury i rzeźby możemy ustawić we wnękach, narożnikach. Do ekspozycji małych rzeźb, figurek, pamiątek najlepsze będą komody i półki.

Jak wybrać rzeźbę?

Przy wyborze rzeźb powinniśmy się kierować tą samą zasadą,  co przy wyborze obrazu. To indywidualne upodobania i odczucia powinny kształtować nasz wybór. Otaczamy się przedmiotami, które sprawiają nam przyjemność, budują klimat naszego wnętrza, określają nas. W dobrze zaaranżowanym wnętrzu dodatki tworzą spójną całość i decydując się na dzieło sztuki powinniśmy wziąć pod uwagę dwa aspekty: czy charakter wybranej rzeźby ma współgrać z wnętrzem, albo czy rzeźba ma stać się elementem kontrastującym, awangardowym. Wybór zależy od celu jaki chcemy osiągnąć.

Rzeźba - perspektywa i światło, gra cieni

Światło jest bardzo ważnym elementem o którym musimy pamiętać przy ekspozycji dużych i średnich rzeźb. Trójwymiarowa forma rzeźby i jej odbiór związany jest nierozłącznie z grą półcieni, które wydobywają jej całe piękno. Do oświetlania rzeźb najlepsze będzie światło, które uwydatni ich plastyczność. Mocne światło będzie niwelowało półcienie w rzeźbach posiadających dużą ilość detali. Do oświetlenia takich rzeźb najlepsze będzie delikatne rozproszone światło, które sprawdzi się również w przypadku rzeźb z naszej kolekcji.

Rzeźba, rzeźbiarstwo współcześnie

Współczesna rzeźba to już nie tylko pojęcie rzeźbiarstwa w drewnie, kamieniu, czy odlewy z brązu. Obecnie kreatywność artysty jest nieograniczona, łączenie różnych materiałów, technologii i faktur wyniosło rzeźbę na nowy poziom świadomości artystycznej.

Rozwijając temat rzeźby, warto zwrócić uwagę na jej nieskończoną różnorodność i bogactwo form, które odzwierciedlają złożoność ludzkiego doświadczenia i wyobraźni. Każda epoka historyczna wnosiła do rzeźby nowe elementy, zarówno w zakresie estetyki, jak i techniki. W erze nowożytnej, po renesansie, rzeźba wzbogaciła się o nowe wymiary emocjonalne i ekspresyjne. Barok, z jego dramatycznym zacięciem, zapoczątkował erę rzeźb, które wyrażają ruch, dynamikę i emocjonalne napięcie. Przykładem jest Gian Lorenzo Bernini, który swoim dziełem "Uprowadzeniem Prozerpiny" udowodnił, że rzeźba może oddziaływać na widza nie tylko wizualnie, ale i emocjonalnie. W XIX i XX wieku zauważymy rzeźba staje się medium eksperymentalnym. Artyści tacy jak Auguste Rodin i później Henry Moore, wykorzystywali swoje prace do badania i przedstawiania człowieka w sposób, który przekraczał tradycyjne ramy. Ich rzeźby, pełne emocjonalnego ładunku i abstrakcji, otworzyły drogę dla nowych form wyrazu w sztuce. Współcześnie, rzeźba osiągnęła poziom niezwykłej różnorodności. Od monumentalnych instalacji publicznych, takich jak "Cloud Gate" Anish Kapoor w Chicago, po delikatne, niemal efemeryczne prace artystów takich jak Andy Goldsworthy, współczesna rzeźba kontynuuje swój dialog z przestrzenią, czasem i ludzkim doświadczeniem. Należy wspomnieć również o ważnej roli rzeźby w kontekście kolekcjonowania sztuki. Rzeźby, zarówno te historyczne, jak i współczesne, są nie tylko ważnym elementem kulturowym, ale także cennym aktywem w portfelach kolekcjonerów sztuki. Wartość rzeźby nie leży tylko w jej estetyce, ale również w historii, którą reprezentuje i w emocjach, które wzbudza.

Podsumowując, rzeźba, jako dynamiczna i ewoluująca forma sztuki, ciągle fascynuje i inspiruje. Jest ona żywym świadectwem naszej historii, kultury i indywidualnych poszukiwań estetycznych. Rzeźba tak jak inne formy sztuki jest nie tylko widoczna dla oka, ale przede wszystkim odczuwalna w sercu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl