Jak dobrać obraz do wnętrza i wielkości ściany
Jak dobrać obraz do wnętrza i wielkości ściany.

Czym się kierować przy wyborze obrazu?

Dobrze dobrany obraz będzie nie tylko jego walorem wizualnym, ale podkreśli indywidualny charakter wnętrza. Obraz przede wszystkim musi mieć to COŚ, co sprawia, że chcesz mieć go w swoim otoczeniu. Pamiętaj, że obraz będzie częścią twojej przestrzeni, wpłynie na harmonię wnętrza, więc byłoby idealnie gdyby współgrał również z tobą, budził pozytywne uczucia i emocje.

Podpowiem Ci jak to zrobić, ale to TY jesteś kreatorem własnej przestrzeni. Zdaj się na własną intuicję i wybierz obraz, o którym pomyślisz, że ma to coś, obraz z którym zbudujesz pozytywną interakcje.

Obcowanie z obrazem powinno przede wszystkim wywoływać pozytywne skojarzenia, ale jednocześnie obraz nie powinien zdominować wnętrza, bo może po jakimś czasie wywoływać zmęczenie. Pamiętajmy, że obraz to element przestrzeni, który zostaje z nami na lata, dlatego warto poświęcić więcej czasu na jego wybór.

 

 

Jak dopasować obraz do wnętrza?

Obrazem możemy podkreślić charakter wnętrza, zwłaszcza nowoczesnych przestrzeni lub minimalistycznych salonów, warto wtedy zdecydować się na mocny akcent, który jednak będzie harmonizował z wnętrzem i nami. W eleganckich minimalistycznych salonach z czarnymi dodatkami idealnie sprawdzą się abstrakcje czarno-białe lub duże grafiki czarno-białe w czarnych ramach. Jeżeli w naszym wnętrzu dominują jasne kolory, biel i oszczędne dodatki możemy zdecydować się na abstrakcję z przewagą bieli z minimalnym dodatkiem złota lub innego koloru, który będzie współgrał z naszą przestrzenią. Do salonów w stylu skandynawskim i boho będą pasowały jasne obrazy, w które wplecione są kolory natury lub kolaże z dodatkiem naturalnych faktur jak len, warto zamknąć taki obraz w prostej drewnianej ramie typu american-box.

Obrazy na płótnie potrzebują przestrzeni - i nie chodzi tu o ogromne przestrzenie, ale o przestrzeń w okół obrazu. Nie wieszajmy i nie stawiajmy w ich pobliżu zbyt wielu dodatków. Zostawmy tą przestrzeń również dla siebie, na niczym nie zakłócony odbiór.

 

 

Kształt obrazu ma znaczenie

Nasz mózg lubi proste kąty i symetrię. Kształt ściany będzie determinował kształt dobrze dobranego obrazu. Podłużne ściany będą domagały się obrazów prostokątnych w pozycji pionowej lub tryptyku pionowego np. kwadratowe grafiki w ramkach zawieszone w jednej linii.

Ściana zbliżona proporcjami do kwadratu będzie odpowiednia dla obrazów kwadratowych lub kilku grafik, plakatów zawieszonych w formie kwadratu. 

Długie ściany w przedpokoju stworzą idealny duet z tryptykami. Duże prostokątne obrazy na płótnie, dyptyki, tryptyki, obrazy w częściach w orientacji poziomej sprawdzą się na ścianie nad kanapą.

Duże puste ściany są stworzone dla dużych obrazów.

obrazy-na-sciane-w-przedpokoju

obrazy-do-salonu-malowane

Jak wybrać wielkość obrazu?

Przy wyborze wielkości obrazu punktem wyjściowym jest zawsze wielkość wnętrza, a co za tym idzie wielkość ściany, na której chcemy zawiesić obraz. Obraz powinien zostać zawieszony na wysokości wzroku. Wielkość obrazu zależy również od tego, czy obraz będzie głównym elementem wystroju, czy dodatkiem jednym z pośród wielu. Jeżeli masz wątpliwości co do wielkości obrazu sprawdzonym sposobem jest przyłożenie do ściany kartonu, sklejonych taśmą arkuszy papieru, które będą odpowiadały powierzchni obrazu. Pozwoli ci to zwizualizować wielkość na ścianie.

Propozycje obrazów do salonu - kliknij i  zainspiruj się

Jeżeli podobają ci się moje obrazy, ale nie wiesz, czy będą pasowały do twojego wnętrza, możesz przesłać mi zdjęcie wnętrza, a ja wykonam aranżacje z wybranym obrazem sklep@krystynasiwek.com

W swojej twórczości nie narzucam własnego przekazu, staram się jedynie, żeby był punktem wyjściowym. Celowo uciekam od oczywistej formy pozostawiając miejsce na własną interpretację odbiorcy, pobudzam do myślenia. Chcę, żeby zawarty przekaz był żywy, bo każdy z nas ma własny klucz, którym czyta to co skrywa się pod  z pozoru prostą kreską lub barwną  plamą.

Zdaj się na własną intuicję i wybierz obraz, o którym pomyślisz, że ma to coś, obraz z którym zbudujesz pozytywną interakcje.

jak-dobrac-obraz-na-sciane-do-salonuobrazy-na-sciane-nad-kanapa-1

Jak dobrać wielkość grafiki?

Jeżeli zdecydujesz się na grafiki, plakaty lub zdjęcia podpowiem Ci jak dobrać ich wielkość na przykładzie poniższych aranżacji. Pamętaj - to Ty jesteś kreatorem własnej przestrzeni, poczuj się w niej dobrze.

 

Aranżacja dla formatu 30x40 cm bez passe-partout i w ramkach z passe-partout:

 

Aranżacja dla formatu 40x50 cm bez passe-partout i w ramkach z passe-partout:

 

Aranżacja dla formatu 50x70 cm bez passe-partout i w ramkach z passe-partout:

 

Aranżacja dla formatu A4 bez passe-partout i w ramkach z passe-partout:

  

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl