Jak profesjonalnie oprawić grafikę - Praktyczny przewodnik
Chcesz, aby Twoja nowa grafika, zdjęcie czy akwarela prezentował się wyjątkowo na ścianie? Oprawienie grafiki to sztuka, która podkreśla jej piękno i chroni przez lata. W tym artykule podpowiem, jak krok po kroku oprawić grafikę, niezależnie od Twojego doświadczenia w tej dziedzinie.
Dostępny na rynku asortyment ramek w różnych kolorach wykonanych z aluminium lub drewna z możliwością wyboru passe-partout daje nam szerokie możliwości aranżacyjne. Jednocześnie stawia przed nami wiele pytań.
Ramka z passe-partout czy bez passe-partout?
Passe-partout to kartonowa ramka stanowiąca dodatkową powierzchnię, której głównym celem jest wyeksponowanie grafiki. Oddziela obraz wizualnie od powierzchni ściany i samej ramki.
Passe-partout tworzy neutralne tło dla grafiki. Szerokość passe-partout powinna być szersza od grubości ramy, to pomaga naprowadzić wzrok na grafikę. Przyjmuje się, że szerokość passe-partout powinna wynosić przynajmniej 5 cm, taki rozmiar pozwala na wizualne odcięcie grafiki od ramki. Przy małych ramkach ta szerokość będzie oczywiście proporcjonalnie mniejsza. Przy dużych ramach może być to nawet 10 cm. Ciekawym rozwiązaniem jest niesymetryczne passe-partout stosowane np. w ramach Ikea Ribba.
Otwór passe-partout powinien być mniejszy minimum o 5 mm na każdym brzegu od wielkości oprawianej pracy (np. dla grafiki o rozmiarze 30x40 cm otwór passe-partout powinien wynosić maksymalnie 29x39 cm). Oprawianą grafikę podklejamy od tyłu taśmą do passe-partout. Podklej na początku delikatnie górę i dół małym kawałkiem taśmy, odwróć grafikę z passe-partout i upewnij się, że jest dobrze umiejscowiona. Teraz możesz przykleić ją na całej długości do brzegów passe-partout. Zwłaszcza, przy dużych grafikach podklejenie na wszystkich krawędziach sprawi, że grafika nie będzie odstawała od passe-partout. Do podklejania można użyć profesjonalnej taśmy papierowej, ale równie dobrze sprawdza się zwykła taśma malarska.
Chcąc zachować minimalistyczny styl grafik możemy wybrać ramki bez passe-partout.
Białe czy kolorowe passe-partout?
Użycie kolorowego passe-partout nie zawsze wyciąga kolor z oprawianej pracy artystycznej. Użycie mocnego koloru, może spowodować efekt odwrotny i odciągać wzrok od oprawionego dzieła. Jeżeli już decydujemy się na kolor najlepiej trzymać się neutralnych barw. Białe passe-partout na pewno podbije grafikę lub akwarelę. Jest neutralne i nada całości lekkości.
Wybierając oprawę grafik należy wziąć również pod uwagę oprawy innych dodatków jakie znajdują się w naszym pomieszczeniu, lepiej nie wprowadzać nowych kolorów lub tekstur, chyba że pasuje to do grafiki. wystrój zawsze może się zmienić, a oprawa powinna podkreślać grafikę, bez względu na to w jakim pomieszczeniu się znajduje.
Klasyczne szkło, czy szkło antyrefleksyjne, a może pleksi?
Wybór szkła jest dla większości z nas na tyle oczywisty, że nie zastanawiamy się nawet nad innymi opcjami.. Klasyczne szkło jest najczęściej stosowane w ramach do 70 cm, większe wymagają pleksglasu ze względu na elastyczność i wagę.
Pleksi wizualnie nie odbiega od oprawy w szkle, należy jednak pamiętać, ze przy samodzielnej oprawie wymaga większej ostrożności ze względu na możliwość powstania zarysowań. Gotowe ramy z pleksi posiadają ochronną folię.
poniżej zdjęcia grafik w ramce ze szkłem klasycznym i pleksi - wizualnie trudno zauważyć różnice.
Jeżeli ramy zostaną zawieszona w pomieszczeniu o dużym naświetleniu, możemy pomyśleć o wyborze szkła antyrefleksyjnego, które jest matowe i nie odbija światła. Szkło antyrefleksyjne jest delikatnie mleczne przez co daje minimalnie mniejsza intensywność barw niż szkło błyszczące.
Poniżej zdjęcie porównujące oprawę w obu rodzajach szkła.
Poniżej zdjęcie porównuje plexi klasyczne i plexi antyrefleksyjne.
Zdjęcia oprawionych grafik zostały wykonane przy współpracy z Aluramy.pl